Festiwal Książki Opole 2016

 

 

Biblioteka Narodowa bije na alarm - OPOLE odpowiada – będziemy czytać!

 

Już za trzy miesiące, dokładnie 17-18 czerwca, odbędzie się Festiwal Książki Opole 2016! Targi Książki, spotkania autorskie, znane nazwiska ze świata literatury, muzyki i kultury, warsztaty, dyskusje, prelekcje i koncerty! Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Fundacja Fabryka Inspiracji PL Drukarnia Opolgraf.

 

Z okazji festiwalowej studniówki, chcielibyśmy zapowiedzieć pierwsze w Opolu i jedyne w Polsce wydarzenie, które promuje czytelnictwo poprzez muzykę - Festiwal Książki Opole 2016.

Miejscem czytelniczego miasteczka będzie Plac Wolności, gdzie w przedostatni weekend czerwca, w Filharmonii Opolskiej, odbędą się targi książki z udziałem największych polskich wydawnictw – wspomina Natalia Pojasek, organizatorka.

 

Na festiwalowych scenach zagoszczą znani pisarze, poeci, blogerzy i osoby związane ze światem kultury. O muzyczny akcent festiwalu natomiast, zadbają muzycy Filharmonii Opolskiej oraz gwiazda sobotniego koncertu, który odbędzie się przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (plac zieleni od ul. Niedziałkowskiego). Podczas wydarzenia odbędą się liczne atrakcje, takie jak: warsztaty, panele dyskusyjne i konkursy - podkreśla Monika Błażejewska, organizatorka.

 

Jako drukarnia, od wielu lat bierzemy udział w targach książki w Polsce i zagranicą, a  jednocześnie posiadamy dziewięcioletnie doświadczenie w organizowaniu spotkań autorskich w ramach Fabryki Inspiracji. Obserwując rosnące zainteresowanie projektem, postanowiliśmy pójść krok dalej i tak powstał pomysł zorganizowania Festiwalu Książki. W nazwie chcieliśmy nawiązać do muzyki, która jednoznacznie kojarzy się ze Stolicą Polskiej Piosenki – wspomina Prezes Drukarni Opolgraf oraz pomysłodawca wydarzenia, Mirosław Szewczyk.

 

We wstępnym raporcie Biblioteki Narodowej możemy przeczytać, że w ubiegłym roku po książkę sięgnęło 36,9% Polaków. Wyniki są zatrważająco niskie w porównaniu z ubiegłymi latami. Przyczyn niskiego poziomu czytelnictwa może być bardzo wiele. Jedną z nich jest m.in. nieatrakcyjne krzewienie nawyków czytelniczych wśród Polaków. Dlatego celem Festiwalu Książki Opole 2016 jest pokazanie interdyscyplinarności książki, która łączy słowa, muzykę i sztukę w nowoczesnej formie.

 

Strategicznym Partnerem wydarzenia jest Miasto Opole, a pozostałymi partnerami: Filharmonia Opolska, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, Miejska Biblioteka Publiczna, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, Radio Opole, Nowa Trybuna Opolska i Solaris Center. Sponsorami są dystrybutorzy papieru - Papirus i Antalis.

 

Na zgłoszenia Wystawców organizatorzy czekają do końca kwietnia, jednak ze względu na duże zainteresowanie prosimy o jak najszybszy  kontakt mailowy: festiwalksiazki@fabryka-inspiracji.pl.  Jednocześnie informujemy, że nadal można zostać partnerem i sponsorem wydarzenia, prosimy pisać na adres podany powyżej. Ogłaszamy również nabór na festiwalowych WOLONTARIUSZY. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy  dostępny tutaj: http://goo.gl/forms/HHtllz3nBC.

 

Zachęcamy do śledzenia nas na Facebooku i innych naszych mediach społecznościowych. Niedługo aktywna będzie również strona www, o czym poinformujemy wkrótce.

 

Zapraszamy do kontaktu.

 

Natalia Pojasek 500 240 286

Monika Błażejewski 504 393 244

festiwalksiazki@fabryka-inspiracji.pl

Opcje strony