Zabytkowe cerkwie, które można podziwiać w Internecie

Polskie cerkwie są zjawiskiem unikalnym w skali światowej oraz przykładem różnorodności naszej kultury. Obecne na terenie Rzeczpospolitej od stuleci, wciąż traktowane są jako pozostałości obcojęzyczne i niestety popadają w coraz większą ruinę.
 
Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga poprzez Program Digitalizacji Zbiorów Kultury Polskiej (realizowany od wielu lat przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), stara się przybliżyć wszystkim zainteresowanym piękno niepowtarzalnych świątyń. Nasze działania digitalizacyjne objęły wyjątkowe zabytki architektury drewnianej. W ubiegłych latach stosowne prace miały miejsce w Turzańsku i Szczawnem. Tym razem przeprowadzono digitalziację dwóch cerkwi z terenów Łemkowszczyzny. Wybrane światynie to Cerkiew Opieki Matki Bożej w Hańczowej oraz Cerkiew św. Michała Archanioła w Pielgrzymce. 
 
Projekt ma na celu pokazanie stanu obecnego zabytków i polega na stworzeniu pełnej dokumentacji fotograficznej wnętrza i wyposażenia zabytkowych obiektów z dokładnością odtworzeniową. Po wykonaniu tysięcy zdjęć wysokiej jakości i zebraniu pełnej dokumentacji powstały idealne kopie zabytków. Efekty kolejnego zakończonego projektu można oglądać w Internecie pod adresami: http://www.cerkiew-hanczowa.pl/Start/Start.html i  http://www.cerkiew-pielgrzymka.pl/Start/Start.html. Serdecznie zapraszamy na wirtualną wizytę po prezentowanych świątyniach. 
 
Każdy zakończony projekt digitalizacji jest jednocześnie materiałem wstępnym do rozpoczęcia konserwacji obiektów. Zapisane w technice cyfrowej obrazy pozwalają na absolutnie wierne odtworzenie oryginału i mogą w przyszłości posłużyć do rekonstrukcji zabytków. 
 

Opcje strony